Spersonalizowane deski do krojenia z misternymi drewnianymi intarsjami

Od ponad dwudziestu lat pasją Chada jest obróbka drewna. Jednak jako pełnoetatowy nauczyciel, trener i ojciec, często nie miał wystarczająco dużo czasu, aby spędzać go w swoim warsztacie. Kiedy nadeszła pandemia COVID, postanowił wrócić do swojego ukochanego hobby i ponownie zajął się tym rzemiosłem. Podczas lockdownu jego mama poprosiła go o zbudowanie skrzyni na zabawki z imieniem jego siostrzeńca. Chad wiedział jednak, że aby uzyskać pożądany poziom szczegółowości, potrzebuje maszyny CNC lub laserowej i dlatego wyruszył w swoją pierwszą podróż do świata CNC.
Wkrótce po użyciu darmowego oprogramowania, które było dołączone do maszyny CNC, zdał sobie sprawę, że jest ograniczony w tym, co może na niej zrobić, więc szukał czegoś lepszego, bez konieczności wydawania dużej sumy pieniędzy. Zdecydował się na oprogramowanie od Carveco i szybko zdał sobie sprawę, że nie ogranicza go już oprogramowanie, tylko możliwości maszyny, którą następnie ulepszył do CNC AVID. Wkrótce Chad wykonał ponad dwadzieścia pięć rzeźbionych lub inkrustowanych desek do krojenia, którymi pochwalił się przed przyjaciółmi i rodziną za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ludzie pytali go, czy jego deski są na sprzedaż, tak bardzo im się podobały. Po tym jak stworzył serię desek z psimi inkrustacjami, zwracali się do niego również tacy, którzy prosili go o stworzenie spersonalizowanych desek do krojenia na pamiątkę ich ukochanych zwierząt.
„Carveco jest wykorzystywane przez wiele mennic, więc wiedziałem, że musi być w stanie obsłużyć poziom szczegółowości wymagany do projektowania i produkcji monet. Oznaczało to, że pozwoli także wykonać to, co zamierzałem. Uwielbiam to oprogramowanie. Uważam, że jest bardzo łatwe w użyciu i nie wydaje się, by istniał limit jego możliwości”.
Chad Bookman, BHL Woodworks
Zespół Charmed Playhouses używa Carveco w każdym projekcie każdego elementu domku, od framug drzwiowych, złożonych systemów dachowych z warstwowymi i zazębiającymi się częściami, dekoracyjnych tekstur, po projekty wnętrz z zagłówkami łóżek i stolikami; czyli we wszystkim, co wymaga dekoracyjnego wykończenia. Od czasu upgrade’u do Carveco, kolejny z ich fenomenalnych domków zabaw wzbudził zainteresowanie mediów – dwupiętrowy domek dla czarodziei, w którym para bawiła się z wnukami.
Deski do krojenia, które tworzy Chad, to efekt pasji, a największą nagrodą jest dla niego, gdy inni doceniają to, co robi. „Nie mógłbym wykonać tej pracy bez oprogramowania Carveco” – dodaje. Choć czuje, że musi się jeszcze wiele nauczyć, obecnie koncentruje się na eksperymentowaniu i doskonaleniu swoich umiejętności w 2D.
„Uwielbiam to, że mogę wstać przed pracą, edytować i zapisać dowolny plik z projektem, niezależnie od tego, czy mój projekt jest prosty, czy złożony” – mówi dalej Chad. – „Mogę łatwo naprawić wektor lub plik i podzielić go na warstwy lub pracować z plikiem takim, jaki jest. Otrzymuję naprawdę czysty i przejrzysty wygląd i dużą szczegółowość. Lubię pracować z wieloma otwartymi oknami, więc mogę kopiować, wklejać i przerzucać projekty inkrustacji, a następnie oglądać je na dużym ekranie”.

Chad nie ogranicza się tylko do intarsjowanych desek do krojenia. Oprócz nich robi podstawki pod wino i pod kieliszki. Obserwował kiedyś kolegę, który tworzył je ręcznie, łącząc deski, tworząc wzór, a następnie wycinając je piłą taśmową lub wyrzynarką. Chad w oprogramowaniu Carveco był w stanie wykonać wykroje szybko i sprawnie. Zaczerpnął wzór z pliku PDF, użył funkcji Bitmapa do Wektora do stworzenia konturu, który następnie obrobił i wyciął pięć sztuk w mniej niż pięć minut.
„Podoba mi się funkcjonalność symulacji ścieżek narzędzi z kolorami. Można wybrać własną grafikę i dodać kolor materiałów, aby uzyskać dobrą reprezentację swojego dzieła. Pomaga to w wizualizacji, zwłaszcza różnych kolorów drewna. Program pozwala również oszczędzać materiał poprzez ustawienie plików płyt odpadowych, co jest naprawdę pomocne, biorąc pod uwagę rosnące koszty drewna. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia”.
Chad Bookman, BHL Woodworks